Yunanistan’da telefon dinleme skandalı: İstihbarat Teşkilatı Başkanı Kontoleon çekilme etti

05.08.2022 16:06 Son Güncelleme: 05.08.2022 16:10Haber Deposu: İHA Yunanistan’da gazeteci Thanasis Koukakis’in ve Panhelenik Toplumcu Hareket Partisi (PASOK) Lideri Nikos Androulakis’in cep telefonuna casus yazılım yerleştirildiği ve yasadışı şekilde dinlendirilmiş olduğu yönündeki iddialar, Yunan İstihbarat Teşkilatı’nda (EYP) istifaya niçin oldu. Yunanistan Ulusal İstihbarat Teşkilatı (EYP) Başkanı Panagiotis Kontoleon, istifasını Başbakan Kiryakos Miçotakis’e sundu.
Başbakana bağlı olan Panagiotis Kontoleon’un istifasının kabul edilmiş olduğu açıklanırken, mevzuyla ilgili izahat icra eden PASOK Lideri Nikos Androulakis, “Bu beni şoke eden bir mevzu zira bir AB ülkesinde, önceki nesillerin yaşamış olduğu durumları kişisel olarak deneyimlemeyi asla beklemiyordum. Ne yazık ki, hükümetin umutsuz bir girişimde bulunduğunu görüyorum. Gizli saklı servislere bizi izlemeleri için para ödemiyoruz. Demokrasiyi ve devlet kurumlarını baltalayanların kim bulunduğunu söylemeleri için onlara para ödüyoruz. Cep telefonumu robotlaştırıp kamera ve mikrofonu kapalıyken bile istediği süre açabilecek kadar gelişmiş bir yazılımla beni tuzağa düşürmeye çalışanların belli bir amacı vardı. Adaletten, hükümetten ve yetkili kurumlardan gerçeği öğrenmeyi umuyorum” ifadelerini kullandı. CASUS YAZILIM TESPİT EDİLDİ
Gazeteci Thanasis Koukakis ise yapmış olduğu açıklamada, telefonunda Cytrox Intellexa isminde Predator eşeysel casus yazılımı bulduklarını ve bu durumun ikinci kez yaşandığını söylemiş oldu. Dinlemelerle bağlantılı olduğu kabul edilen Başbakanlık Genel Sekreteri de bu sabah çekilme etti. EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon’un istifasının derhal arkasından, Başbakanlık Genel Sekreteri ve hem de Başbakan Kiryakos Miçotakis’in yeğeni olan Grigoris Dimitriadis’te istifasını sundu. Başbakan Miçotakis’in ablası olan Katerina Mitsotaki’nin oğlu olan Grigoris Dimitriadis’in istifası da kabul edildi ve yerine Yiannis Bratakos’un geldiği açıklandı.
Hükümet sözcüsü Yannis Oikonomou, istifaların dinleme iddialarına ilişkin olup olmadığına dair izahat yapmazken, “Bu tür yazılımları üreten yada tedarik eden herhangi bir şirketle hükümetimizin ilişkisi yoktur” açıklamasını yapmış oldu.
Son dakika… Dışişleri’nden Yunanistan’a tepki: Kabul edilemez bir durum
 

Son Dakika Haberler