Youtube beğenme butonu şaşkınlığa niçin oldu

21.09.2022 10:06 Haber Deposu: Donanım Günlüğü Benzer platformlar benzer biçimde YouTube da kullanıcılarına ilgilerini çekebilmek için algoritmasına bel bağlıyor. Kullananların seyretme alışkanlıklarını, beğenilerini ya da beğenmediklerini takip eden algoritma, buna gore kullananların karşılarına ilgilerini çekebilecek videolar çıkarıyor. Ya da en azından bugüne dek bu şekilde olduğu düşünülüyordu. Sadece ortaya çıkan son bilgiler gösteriyor ki “beğenme” butonu aslen pek de işe yaramıyormuş.
Mozilla tarafınca meydana getirilen yeni bir araştırmaya gore YouTube’un “Beğenme” butonu, algoritmanın size önerilmiş olduğu videolar mevzusunda neredeyse asla tesir etmiyor. Şu demek oluyor ki bir videoyu beğenmeyerek algoritmaya bu içerikten pek haz etmediğinizi söyleseniz de algoritma size yeni videolar önerirken bu tercihinizi pek dikkate almıyor. Mozilla’nın raporuna gore “beğenme” butonu, algoritmanın size ilginizi çekmeyen videolar sunmasını en fazla yarıya yarıya engelleyebiliyor. Sadece öteki yarı gene kullananların önüne düşmeye devam ediyor. Beğenme butonuna ne kadar bassalar da hiçbir süre istemedikleri ya da ilgilerini çekmeyen videolardan tam anlamıyla kurtulamıyorlar.
Mozilla, yalnız “beğenme” butonunu değil YouTube’da yer edinen “ilgilenmiyorum”, “bu kanalı önerme” ve “seyretme geçmişinden kaldır” benzer biçimde seçenekleri de kontrol etti. Sadece algoritmanın önerileri mevzusunda bunların da tesiri en fazla “beğenme” butonu kadar. Bu dört seçenek içinde en etkilisinin “bu kanalı önerme” odluğu söyleniyor. Minimum etkili olan seçenek ise “ilgilenmiyorum” butonu.

Son Dakika Haberler