Sofranızda kesinlikle bulunsun! Bağışıklığı çelik benzer biçimde yapıyor

Bağışıklık sistemi, vücudun en temel müdafa mekanizmalarından bir tanesidir. Vücuda girebilecek hastalık ve virüslerle savaşan bağışıklık sistemi alınan gıdalar ve takviyelerle güçlendirilebilir. İşte bağışıklık sistemini güçlendiren 5 mühim gıda…
İmmün sistemi olarak da malum bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan hastalıklar, virüsler ve bakterilerle savaşım ediyor. Sıhhatli beslenerek vücudun müdafa mekanizmasını en üst seviyelere çıkarabilir ve hastalıklarla mücadelede vücudunuza büyük destek olabilirsiniz.
İşte her insanoğlunun tertipli olarak tüketmesi ihtiyaç duyulan 5 olmazsa olmaz gıda…
BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ ÇELİK GİBİ YAPIYORLAR!
1-Sarımsak
Bağışıklık üstünde birçok değişik mekanizma ile tesir gösteren sarımsak, vücudu çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyabilen bir niteliğe haizdir. Bilimsel araştırmalar, sarımsağın vücuttaki bazı immün hücreleri aktive ederek savunmayı arttırabildiğini gösterir. Ek olarak, sarımsak içinde yoğun düzeyde bulunan sülfür bileşiklerinin antibakteriyel özellikleri de mevcuttur. Bununla beraber, sarımsağın birçok bakteri, virüs, mantar ve parazit türlerine karşı vücut direncini arttırdığını belirten emekler da bulunur. Sarımsağın bağışıklığa destek oluşturan özelliklerinden yararlanmak için uzun soluklu ısıya maruz bırakılmayan pişmeden sarımsakları diyetinizde kullanabilirsiniz.
2-Zencefil İltihap önleyici bir yapıya haiz olduğundan vücudumuz üstünde fazlaca mühim bir tesiri olan zencefil bununla birlikte organik bir ağrı kesicidir.
Kullanımına dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan de bir ürün olan zencefil yüksek dozda tüketilmesi durumunda mide ekşimesi, kalp ritim bozukluğu ve deri dökülmesi benzer biçimde sonuçlar doğurabilir.3-Turunçgiller (C vitamini) Öteki vitaminlere kıyasla virüs ve enfeksiyonlara karşı savaşan ve bağışıklığımızı güçlendirmek için tercih edilebilecek en mühim öğelerden olan C vitamini birçok besinde bulunuyor.
Fakat yüksek kullanmak istiyorsak;
Portakal
Limon
Kapya biber
Benzer biçimde c vitamini bakımından varlıklı besinlerin yanında meyve grubundan greyfurtu, ananası, çileği; Sebze grubundan ise domatesi, maydonozu, brokoliyi ve ıspanağı tüketebilirsiniz.4-Yeşil çay Yeşil çay ihtiva ettiği “kateşin” yardımıyla antioksidan tesir göstererek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ek olarak kalbi kuvvetlendirir ve kan şekerini dengeler. Sadece yeşil çayın diüretik (idrar söktürücü) tesiri olduğundan gerilim ve böbrek hastaları, yeşil çayı tabip ve diyetisyenlerine danışarak tüketmelidirler.5-Sebzeler Sebze ve meyveler haiz oldukları antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit benzer biçimde vitaminler, selenyum benzer biçimde mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) yardımıyla bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar.
Bilhassa maydanoz, kuşburnu, yeşil biber, greyfurt, portakal, kivi, çilek, enginar içlerinde yüksek oranda C vitamini, zeytin yağı, ceviz, badem, fındık ve türevleri E vitamini ve havuç, ıspanak, domates, brokoli, pırasa, bal kabağı benzer biçimde sebzeler ise bir A vitamini türevi olan “beta karoten” ihtiva eder. Bundan dolayı bu sebze ve meyveleri mutfağınızdan tamamlanmamış etmeyin.

Son Dakika Haberler