Sıfır Atık Projesine BM üst düzey yöneticilerinden kuvvetli destek

New York Türkevi binasında, “Dünya Ortak Evimiz: İklim Kriziyle Mücadelede Sıfır Atığın Önemi” programında konuşan Emine Erdoğan, “Bugüne dek, sıfır atık mevzusundaki tecrübelerimizi paylaşmamız noktasında internasyonal birçok talep aldık, bu konudaki başarımız internasyonal toplumda büyük ilgi görüyor. Bu deneyimlerimizi isteyen her ülkeyle paylaşmaya hazırız ve Sıfır Atık Projesini küresel bir harekete dönüştürmek arzusundayız.” dedi.
Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler’de (BM) görevli bir oldukca üst düzey yöneticinin bulunmuş olduğu etkinlikte, katılımcıları sıfır atık mevzusunda farkındalığın artırılması için destek vermeye çağırırken, “Bu buluşmanın, müreffeh bir geleceğe açılacak kapıların vesilesi olmasını arzuluyorum.” ifadesine yer verdi. “Sizleri de bu harekete destek vermeye ve ‘Sıfır Atık Niyet Beyanını’ imzalamaya çağrı ediyorum. Gelin, insanlığın karşı karşıya kalmış olduğu en büyük krizlerden kabul edilen iklim değişikliğiyle hep beraber savaşım edelim.” diyen Emine Erdoğan, Türkiye’nin BM Çevre Programı ve Habitat kapsamındaki çalışmalara etken olarak katıldığını ve çevre sorunları için geliştirilen çözümlerin parçası olmaktan iftihar ettiğini dile getirdi.

“TARİHİ BİR METNE İMZA ATTIK”
BM Genel Sekreteri, Antonio Guterres ile “oldukca verimli bir görüşme” gerçekleştirdiklerini belirten Emine Erdoğan, “Kendisi, Türkiye’nin Sıfır Atık Projesini yakından takip ettiğini ve destek verdiğini belirtti. Bu görüşmeden çıkan sinerjiyle somut adımlar atma sonucu alarak, zamanı bir metne imza attık. İmzaladığımız Sıfır Atık Niyet Beyanının, dünyada yeni bir başlangıç olacağına yürekten inanıyorum.” diye konuştu.Emine Erdoğan, sürdürülebilir atık yönetimi uygulamalarını hayata geçirmeyi, sıfır atık yaklaşımını dünya genelinde teşvik etmeyi ve en iyi uygulamaları paylaşmayı taahhüt ettiklerini belirttiği belgenin, Paris Anlaşması ve 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi hedeflerine direkt hizmet edeceğine inandığını açıkladı.
“Türkiye olarak bu meseleye, dünyanın ‘ortak evimiz’ ve tabiat ananın tüm kaynaklarının ‘insanlığın ortak mirası’ olduğu bilinciyle yaklaşıyoruz.” diye konuşan Emine Erdoğan, dünyanın hangi coğrafyasında olursa olsun; tabiatın verdiği her kaybın “insanlığın ortaklaşa felaketi” olacağına işaret etti.
Emine Erdoğan, 5 yıl ilkin süregelen Sıfır Atık Projesi hakkında meydana getirilen bazı faaliyetlerle ilgili şunları söylemiş oldu:
“2017’den bu yana, koyduğumuz her hedefi zamanından ilkin gerçekleştirdik. Ortalama 33,8 milyon ton geri kazanılabilir atığı işleyerek ekonomiye kazandırdık. 2019’da, Sıfır Atık Projemize, Sıfır Atık Mavi’yi ekledik. Son 3 yılda, Türkiye’de, 154 bin ton deniz çöpünü biriktirerek bertaraf ettik. Ek olarak, yediden yetmişe, projemizi büyük bir şevkle sahiplenen, tabiata insana bahşedilmiş bir lütuf nazarıyla bakan Türk Halkına sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

“KULLAN-AT YERİNE, ÖNLE – AZALT, YENİDEN KULLAN, DÖNÜŞTÜR”
Çevre mevzularında farkındalığı yüksek nesillerin yetişmesi için lüzumlu fikri altyapıları oluşturulması gereğine değinen Emine Erdoğan, kullanıp atan değil, geri dönüştüren bir gençliğin yetişmesi icap ettiğini altını çizdi.
Emine Erdoğan bu konudaki görüşlerini şu şekilde açıkladı:
“Her uygarlık, her inanç, tabiatın şifrelerini çözmekle meşgul olmuş ve bir sevgi iletişimi kurmuştur. Bizim coğrafyamızda toprak; insanoğlunun aslı kabul edilir. Doğa; insanları şefkatli kanatları altında tutan anadır! Atalarımızın, ağaç kesmeyi, baş kesmekle bir tutan anlayışı, tabiattaki cana saygı etmesi anlamına gelir. Yaşam kodlarımızın temeline baktığımızda da hep sıfır atık felsefesini görürüz. “Kullan-at” anlayışına bu kodların içinde yer yoktur. “Önle – azalt – tekrardan kullan – geri dönüştür” yaklaşımı, gündelik pratiklerimizin her aşamasında hakimdir.

SIFIR ATIK NİYET BEYANI İÇİN İLK DESTEK İMZALARI ATILDI
Konuşmasında, BM Çevre Programı (UNEP) İcra Sekreteri Inger Andersen, BM Habitat İcra Sekreteri Maimunah Şarif ve BM İklim Hususi Temsilcisi Selwin Hart’a  Sıfır Atık Projesi’ne verdikleri destekten dolayı teşekkür eden Güvenli Erdoğan, programda hazır bulunan bazı ülke başkanlarının eşlerini ve çevre bakanlarını da BM direktörleri ile beraber, Guterres’le meydana getirilen Sıfır Atık Niyet Beyanına destek imzalarını atmak suretiyle platforma çağrı etti.

BM direktörlerinin yanı sıra, programda hazır bulunan bazı ülkelerin First lady’leri ve Çevre Bakanları da Emine Erdoğan ve Genel Yazman Guterres’in kararını aldıkları Sıfır Atık Niyet Beyanına imza atarak destek verdi.
Öte taraftan programda konuşan BM İklim Hususi Temsilcisi Selwin Hart, iklim değişikliğinin BM’nin çözmeye çalmış olduğu en büyük krizlerden biri olduğuna değindiği konuşmasında Emine Erdoğan’a hitaben, “Bunun için sıfır atık kampanyası mevzusundaki çabalarınız oldukca önemlidir. Bu alanda yaptığınız liderlikten ve BM’ye verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.
BM Habitat İcra Sekreteri Maimunah Şarif, Sıfır Atık Projesinin başarıya yetişmesi anlamında Emine Erdoğan’ın ortaya koyduğu kuvvetli liderliğe ve desteğe dikkat çekerken, insanların plastik, kağıt ve cam kullanımını asgari miktara indirmeleri ve yaşam tarzlarını değiştirmeleri gereğine değindi.
Projenin önemine atıfta bulunan UNEP İcra Sekreteri Inger Andersen ise, her yıl milyonlarca ton plastiğin okyanuslara döküldüğünü, bunun önlenmesi için Sıfır Atık Projesi benzer biçimde sürdürülebilir programların uygulanmasının gereğine atıfta bulunmuş oldu. 
Sıfır Atık Projesiyle ilgili Emine Erdoğan’ın gözlem ve tavsiyelerine yer verilen bir video gösteriminin de yapıldığı program çerçevesinde, sanatçı Deniz Sağdıç tarafınca hazırlanan ‘Atıktan Sanata Sergisi’ de gezildi.
Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ve Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer başta olmak suretiyle Türkiye ve ABD’den bazı Türk sivil cemiyet örgütü temsilcileri de programa katılanlar arasındaydı.

Son Dakika Haberler