Savaşmayı reddeden Rus askerlerin akıbetleri belli oldu.

03.08.2022 11:47 Son Güncelleme: 03.08.2022 11:48 Rusya Devlet Başkanı Putin’in emri ile süregelen cenk aylardır hız kesmeden devam ediyor.
Savaşın ilk gününden itibaren ülkenin başkenti Kiev’i ana hedef olarak belirleyen Rus ordusu haftalarca devam eden kuşatma ve biri dizi hücum girişiminin arkasından bölgeden çekilmiş ve yönünü ülkenin doğusuna çevirmişti.
Bu kapsamda Rusya bu bölgede bulunan pek oldukca kenti hedef almış ve ‘Donbass’taki son kale’ olarak da anılan Lysychansk’ın kontrolünü sağlamıştı.
Dün Ukrayna karşı saldırısı ile mevzi kaybeden Rusya bir taraftan da ordu içindeki çatlak sesler ile savaşım ediyor.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski daha ilkin onlarca kere Rus askerlerine seslenmiş ve Ukrayna’da savaşmayın çağrısında bulunmuştu. Savaşmayı reddeden Rus askerlerin akıbeti aylar sonrasında belli oldu.

İngiliz Guardian gazetesinde yer edinen habere gore, yüzden fazla Rus askeri savaşmayı reddettiği için hapse atıldı.
Aynı habere gore, doğu Ukrayna’da ortalama 140 asker parmaklıklar arkasında tutuluyor.
ASKERİ ÜSSÜ PARALI ASKERLER KORUYOR
Mayınlarla çevrili bir askeri üste tutulan askerin kaçmasını önlemek için ise paralı askerler bölgede vazife yapıyor.
Askerleri temsil eden bir avukat gazeteye verdiği demeçte, Putin’in güçlerinin Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmeye başladığını sadece hiçbir süre resmi olarak cenk duyuru etmediğinin altını çizdi.
Avukat bu durumun yasal bir boşluk oluşturduğunu ve askerlerin ordudan atılabileceğini sadece hapse atılmaması icap ettiğini söylemiş oldu. Rus müdafa bakanlığı ise Guardian’ın yorum talebine cevap vermedi.

RUSYA KAYIPLARINI AÇIKLAMIYOR
Rusya ise aylardır askeri kayıpları açıklamaya yanaşmıyor. Moskova mevzu ile ilgili ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart’ta yapmıştı.
Söz mevzusu açıklamada Rusya’nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu veri o tarihten sonrasında asla güncellenmedi.
300’DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ
Rus hükümeti silahlı kuvvetlerinin uğramış olduğu ölümlerin sayısı hakkında nadiren güncellemeler verirken, mahalli yönetimler ve gazeteler tarafınca meydana getirilen duyurular 300’den fazla subayın çatışmalarda öldüğünü gösteriyor.
Ukrayna harbinde son durum: Rusya’dan flaş nükleer tabanca açıklaması

Son Dakika Haberler