Roket yakıt testini başarıyla tamamladı

NASA, Ağustos ayı sonlarında ikinci fırlatma girişimini yaptıktan sonrasında gerçekleştirdiği onarımları doğrulamak için Uzay Fırlatma Sisteminin tanklarına süper soğutulmuş yakıt eklemeyi kontrol etmek mecburiyetinde bırakıldı. Şirket bir süredir girişimleri ile ilgili problemler yaşıyordu. Bu kapsamda Kennedy Uzay Merkezi’ndeki yer ekibi, SLS’deki yakıt hatlarından birini etkileyen kalıcı bir hidrojen sızıntısı tespit etti ve bunu üç kez düzeltmeye çalıştı. Sonunda ekip başarısız oldu ve görevi ertelemeye karar verdi.
Ekip, birkaç gün sonrasında sızıntının, aşırı tazyik sebebiyle gerçekleştiğini duyurdu. Aynı olayın olmasını önlemek için ekip, roketin deposunu iticilerle doldurma prosedürlerini ayarladı ve sızıntıya niçin olabilecek süratli değişimleri önlemek için geçiş sıcaklıkları ve basınçları daha yavaş değiştirmeyi planlıyor. Ekibin mühendisleri, sızıntıya katkıda bulunabilecek ufak bir girinti keşfettikten sonrasında roketin sıvı hidrojen contalarını da değiştirdiler.Mühendisler yakıt testi esnasında başka bir hidrojen sızıntısı ile karşılaşırken, problem yok etme çabaları bu sefer işe yaradı ve sızıntıyı “izin verilen oranlar dahilinde” buldu.
Artemis 1 lansman direktörü Charlie Blackwell-Thompson, testin “hakkaten iyi” geçtiğini ve ekibin yapmak istediği tüm hedeflere ulaşabildiğini söylemiş oldu. NASA şimdi, 27 Eylül’deki hedef tarihinde vazife için başka bir lansman planlayıp programlayamayacağına karar vermeden ilkin testten elde edilmiş verileri değerlendirecek..

Son Dakika Haberler