Prof. Dr. Orta: Yer altı su kaynakları hızla tükeniyor

05.08.2022 11:01 Haber Deposu: DHA NKÜ Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Arazi ve Su Kaynakları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Orta, Trakya’da Ergene ve Meriç havzasında yer altı su kaynaklarının hızla tükendiğini kaydetti. Yer üstü kaynaklarının geliştirilemediğini aktaran Prof. Dr. Orta, “Baraj, gölet, yan su depolama yapısı yapmadığımız, yapamadığımız için hala tüm kullanıcılar, doğrusu mahalli yönetimler, endüstri, diğer taraftan oldukça yaygın olmasa da ziraat, suyunu kullanmaya devam ediyor ve dolayısıyla tablada hızla düşüyor. Bunun yanında bir de bizim yer altı suyunu besleyen Istranca ve Ganos dağlarındaki olumsuzluklar nedir? Bunlar Istrancalar’daki taş ocakları, kum ocakları, kireç ocakları bu alttaki rezervi bizim o tablayı dolduran su miktarı da azaldığı için bir taraftan çekim fazla. Bir taraftan kuzeyden gelen ve toprak içinden sızarak yer altı suyunu oluşturan miktar azaldığı için ne oluyor? Düzey düşmeye devam ediyor” diye konuştu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin bugün Soçi’de bir araya gelecek
‘MİLLİ KURAKLIK MERKEZİ KURULMALI’ Kuraklığa karşı kurum ve kuruluşların ayrı ayrı emekler yaptığını söyleyen Prof. Dr. Orta, sözlerine şöyleki devam etti:
“Hepimiz bir şeyler yapıyor, kimin ne yaptığından asla kimsenin haberi yok. Dolayısıyla tüm bu tarz şeyleri entegre etmek için bir ulusal kuraklık merkezini ivedilikle kurmamız lazım. Ve bu bağımsız bir kurum olması lazım. Şimdi bir toplantıya çağrılıyoruz, gidiyoruz. Yalnız Ziraat ve Orman Bakanlığı mensubu var. Bir toplantıya gidiyorum Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı mensubu var. Bir toplantıya gidiyorsunuz Endüstri Bakanlığı’nın mensubu var. Bunların hepsi su kullanıcısı yada suya bir halde yön veren, talep eden kurumlar. Bir yanda üniversiteler, bir yanda araştırma kuruluşları fakat kimin ne yaptığını elde edilmiş neticeleri uygulamaya aktaracak bir otorite, bir yönetim sonuçta bunların tamamının, tümünün taleplerini ve bulgularını bir araya getirerek derleyip toparlayacak yönlendirecek bir otorite yok. Dolayısıyla bu otoritenin derhal kurulması ve tek elden fakat oldukça sayıda insanı disiplinler arası bir çalışmayla ürettiği raporların uygulamaya aktaracak yönetmelik ve kanunlar oluşturulması lazım. Bu sürece giremezsek evet hepimiz bir şey yapıyor. O diyor ben şu raporu hazırlayacağım. Ben şu fiil planını hazırlayacağım. İyi de bir kurumun hazırladığı fiil planından ötekinin haberi yok. Yada bir kurumun hazırladığı fiil planını soran yok. Bir yanda bakıyorsunuz bölgede yeni bayındır planları yapılıyor. Yeni alanlar oluşturuluyor, endüstri alanlar oluşturuluyor, lojistik alanlar oluşturuyor. Bu oluşturan bakanlığın öteki suyu yöneten ve koordine eden bakanlıktan bihaber, onların eylemlerinden bihaber. O bakanlık dönerek ona biz bu tarz şeyleri yaptık yok. Dolayısıyla bu şekilde bir sonuca varmak mümkün gözükmüyor.”
‘SİNSİ SİNSİ GELİR’
Kurulacak ulusal kuraklık merkezinde bilim adamlarının çalışmalarıyla hazırlayacağı raporları siyasal iradeye sunmaları icap ettiğini dile getiren Prof. Dr. Orta, kuraklığın esprisi olmadığını belirterek, “Doğrusu biz derhal yaşıyoruz. Birkaç ay sıkılıyoruz, sonrasında yeniden yağış düşüyor. Birazcık rahatlar şeklinde oluyor fakat aslolan kuraklık bu şekilde olmaz. Hep söylerim, bu şekilde kurnaz kurnaz gelir. Vardığında çaresiz bırakır ve ne kadar süreceğini de kimse bilmesi imkansız” ifadelerini kullandı.
MERİÇ VE TUNCA’NIN SEVİYELERİ DÜŞTÜ
Ayrıca, bölgenin mühim su kaynaklarından Meriç ve Tunca nehirlerinde su seviyeleri düştü. DSİ Edirne 11’inci Bölge Müdürlüğü’nün verilerine nazaran, Tunca Nehri’nin debisi 6 metreküp/saniye olarak ölçüldü. Debisi 50 metreküp/saniyeye düşen Meriç Nehri’nin ortasında ise adacıklar oluştu. Meriç Nehri’nde düşüş yaşanmış olan bölümler, martıların avlandığı adacıklar haline geldi. 

Son Dakika Haberler