Maysa İsminin Anlamı Nedir? Maysa İsmi Kur’an’da Geçer Mi, TDK Lügat Anlamı Ne Demek?

Maysa İsminin Anlamı Nedir?
 Maysa, oldukca eski bir isim olmasına karşın, web yardımıyla günümüzde popüler olan adlar içinde yer almıştır. İsmi hususi kılan ise, değişik kültürlerde değişik anlamlar içermesidir. Türkmenlere bakılırsa yazın açan çiçek, Araplara bakılırsa gururlu yürüyüş ve zarif anlamlarına gelmektedir.
 Türkçede genel olarak “yazın açan çiçek” ve “zarif” anlamları kabul edildiğinden yeni doğan kız bebeklere bu isim verilmektedir. Zerafet ve çiçek anlamlarını içerdiğinden adam ufaklıklara konulmamaktadır.
 Maysa İsmi Kur’an’da Geçer mi?
 Ebeveynlerin bazıları, bebeklerine isim koyarken, Kur’an-ı Kerim’de yer alıp almadığını da denetim ediyorlar. Bebeklerine anlamlı bir isim koyma amacı güderken, Kur’an’a ters olmaması yada doğru kullanılmasına dikkat ediyorlar. Maysa adı Arapça kökenli olduğundan, bu adı beğenenler ve kız bebeklerine koymak isteyenler ilk olarak Kur’an’da geçip geçmediğini araştırıyorlar.  Maysa, Arapça bir isim olmasına karşın Kur’an’da geçmemektedir. İçerdiği güzel ve duygulu anlamıyla kız çocuklarına kolaylıkla konulacak bir isimdir. Herhangi bir sakıncası yoktur. İsmin hem kısa hem de telaffuzunun kolay olması tercih sebepleri içinde yer almıştır.
 TDK Lügat Anlamı Ne Demek?
 Maysa isminin lügat anlamı Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde yer almamaktadır. Adam ve kız adları ile anlamları kategorisinde de geçmemektedir.
 Maysa Karakteristik Özellikleri Nedir?
 Maysa adı verilen kız çocuklarında görülen karakteristik özellikler şunlardır;
 – Uyumludur. Acele çevre oluşturur. İnsanlarla rahat kaynaşır.
 – Hayalperest ve maceracı ruhludur. Yeni şeyler denemekten çekinmez. Acele karar verip, uygulamaya koyar.
 – Meraklıdır, araştırmayı sever.
 – İnatçı bir karaktere haizdir. Kendi bilmiş olduğu ve inanılmış olduğu doğrular için savaşıp, sonuna kadar gider.
 – Dürüsttür, yalanı sevmez.
 

Son Dakika Haberler