Koloni Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Kolonileşmek Ne Anlama Gelir?

20.09.2022 11:13 Son Güncelleme: 20.09.2022 11:14 Koloni sözcüğü son aşama yaygın bir kullanımın sahibidir. Bilhassa geçmiş yıllarda kolonicilik anlayışı vardı ve büyük devletlerin işine gelmekteydi. Doğal olarak süre geçtikte bu büyük devletler yeni koloniler kurdular. Buda koloni terimini oldukça meşhur bir kavram yapmıştır. 
TDK içinde koloni için birden fazla tanıma rastlıyoruz;
– Sömürge, 
– Göçmen topluluğu ile ilgili olan kişilerin yerleştiği yer, 
– Bir ülkede başka ülkeye ilişkin olan ufak yabancı topluluk, 
– Birlik durumunda yaşamını sürdüren aynı türden organizmaların oluşturmuş olduğu topluluk. 
Kolonileşmek Ne Anlama Gelir?
Koloni için ortaya çıkan kavramın kolonileşmek olduğu bilinir. Bu kavrama gore koloni anlayışı gün yüzüne çıkmaktadır. Kısaca koloni oluşturan devletler bunu alışkanlık haline getirerek ileriye götürürler. Böylelikle daha çok koloni sahibi olurlar. Buda kolonicilik anlayışında olan devletlerin büyümeye başladığını gösterir. Doğal olarak bunu yaparken sömürge yaptıkları için başka ülkelere zarar verebilirler.  Kolonicilik anlayışı eskiden bazı devletlerde oldukça fazlaca vardı. Bunun için birçok ülkenin yüzlerce koloniye haiz oldukları görülmüştür. Hatta bu sayılar giderek daha da artmıştır. Günümüzde ise azda olsa kolonicilik anlayışına devam eden ülkeler vardır. 
Koloni Sözcüğünün Kökeni Nedir?
Koloni sözcüğü Fransızca dilinden gelir. Kısaca bu sözcük Fransızca kökenli olmasıyla bilinir. Dilimize geçmesi ile oldukça yaygın bir kavram olmayı ise başarmıştır. 
Koloni İle İlgili Cümleler
– Koloni kuran devletler yabancı topraklarda söz sahibi olmuşlardır.
– Kolonicilik anlayışını sürdüren birçok devleti günümüzde görmek mümkündür.
– Koloni oluşturmak için başka bir ülkenin topraklarına girmek gerekir. 
Malik Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir? Malik Kime Denir?

Son Dakika Haberler