İngiltere son 27 senenin en büyük faiz artırımına hazırlanıyor

Enflasyonun son olarak yüzde 9,4’e çıkmış olduğu İngiltere’de merkez bankası Bank of England (BoE) siyaset faizi oranlarını yükseltmek suretiyle Ağustos toplantısını gerçekleştirecek. Toplantı sonrası karar 14:00’te açıklanacak.
Piyasalar bankanın 50 baz puan faiz artırımını fiyatlarken İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey’nin mesajları merak ediliyor. Bailey, 19 Temmuz’da yapmış olduğu şahin bir konuşmada, Para Politikası Komitesi’nin 50 baz puanlık bir artış düşünebileceğini öne sürerek, Banka’nın enflasyonu yüzde 2 hedefine döndürme taahhüdünde “eğer ya da fakat” benzer biçimde sözlerin olamayacağını vurgulamıştı.
1995’TEN YANA EN BÜYÜK ARTIŞ
Kararın beklendiği benzer biçimde alınması durumunda İngiltere’de siyaset faizi oranı 1,75’e çıkacak ve bu 1995′ten bu yana meydana getirilen en büyük artış olacak. Brezilya üst üste 12. kez faizleri artırdı
İngiltere’de karar öncesi işlem gününde FTSE 100 endeksi yüzde 0,49 kıymet kazanırken sterlin/dolar paritesinde 1,21 civarında dengelenme gözlemlendi.
Barclay’s analistleri 50 baz puan, arkasından Eylül ayında 25 baz puan artırımla yüzde 2 oranında “sürerdurum” beklediğini belirtti.

Son Dakika Haberler