Hastane Iyi mi Yazılır? Hastane TDK Doğru Yazılışı… Hastane Mi Hastahane Mi?

20.09.2022 10:09 Son Güncelleme: 20.09.2022 10:09  Hastane Iyi mi Yazılır?
 Bu kelimenin doğru şekilde yazılış hali hastane olarak ön plana çıkar. Bilhassa sonu hane ile biten kelimeler mevzusunda, kurala bağlı olarak oldukça fazla hata yapılır.
 – Hastahane (Yanlış)
 – Hastane (Doğru)
 Bu şekilde yukarıda öne çıkan doğru yazılışı ile birlikte hastane kelimesi amaca uygun değişik yerlerde kullanılabilir. Türkçede bayağı fazla değerlendirilen kelimelerden biridir.
 Hastane TDK Doğru Yazılışı
 Türk Dil Kurumu kapsamında bu kelime hastane sözcüğü üstünden ele alınır ve yazılır. Bilhassa sonu hane ile bittiği için yanlış yazımına oldukça dikkat etmek gerekir. Bu kelime ise hane ile bitmeden hastane biçiminde yazılmaktadır. Böylece doğru yazılışı ve bununla beraber okunuşu doğrultusunda, cümle içinde yada tek başına kullanılabilir.  Hastane mi Hastahane mi?
 Türkçede sonu hane ile biten birçok değişik kelime bulunduğunu ifade etmek mümkün. Bu kelimeler içinde ise hastane oldukça karıştırılan bir sözcüktür. Doğru yazılışı ise bu şekilde öne çıkar;
 – Hastane
 Doğrusu sonu hane ile bitmez. Bu sebeple bu kelimenin sonu sesli harf ile bittiği için bir kaynaşma gerçekleşmektedir. Böylece hem okunuşu hem de yazış bakımından bu şekilde ele alınır ve kullanılır. Eğer kelimelerin sonu sesli harfle bitiyorsa o zaman hane kelimesi değerlendirilir. Bu bağlamda bir örnek verilecek olursa şiş kelimesi üstünden şişhane sözcüğü değerlendirilebilir.
Halis Ne Demek, TDK Lügat Anlamı Nedir?
 

Son Dakika Haberler