e-Devlet yoklama kaçağı (askerlik mesajı) mesajı nedir? Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için ne yapılmalı?

20.09.2022 15:20 Son Güncelleme: 20.09.2022 15:24 Yoklama kaçağı mesajı nedir, yoklama kaçağı durumuna düşmemek için ne yapılmalı? soruları vatandaşların bugün telefonlara gelen ileti sonrasında merak mevzusu oldu. Mevzuyla ilgili olarak Ulusal Müdafa Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen detaylar araştırılmaya başladı.
YOKLAMA KAÇAĞI MESAJI NEDİR?
Toplumsal medyada yayılan paylaşıma nazaran bugün askerlik görevi gelmiş pek fazlaca kişiye yoklama kaçağı ile ilgili ileti geldi. Mesajda “Yoklama kaçağı durumuna düşmemek için 31.12.2022 evveliyatına kadar askerlik işlemlerinizi tamamlamanız gerekmektedir” denildi.
Ulusal Müdafa Bakanlığı’nın web sitesinde yer edinen bilgiye nazaran; Askerlik zamanı gelmiş kişilerin 31 Aralık 2022 evveliyatına kadar yoklamalarını yaptırmamaları halinde 7179 sayılı Askeralma Kanunu’nun 21’inci maddesi gereğince yoklama kaçağı işlemine doğal olarak tutularak, haklarında aynı Kanun’un 24’üncü maddesi gereğince cezai müeyyide uygulanacaktır.

YOKLAMA KAÇAĞI NEDİR?
Yoklama Kaçağı, kanunda yer edinen tanıma nazaran, ‘yoklamada bulunmayan ve bulunamadıklarına dair bu kanunda yazılı bir mazeret gösterememiş olanlara denilmektedir. Yoklama kaçağı, saklı ve bakayalar Askeralma Kanununun 24’üncü maddesinin birinci fıkrası esaslarına nazaran yönetimsel para cezasıyla cezalandırılır.
MSB YOKLAMA KAÇAĞI DUYURUSU İÇİN TIKLAYIN!
YOKLAMA KAÇAĞI CEZASI NE KADAR?
YOKLAMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?
Yoklama işlemlerini e-Devlet üstünden başlatacak yükümlüler, ‘www.turkiye.gov.tr’ adresindeki asal yoklama işlemleri başlığı altında bulunan asal yoklama başvurusu linkinden, vesikalık fotoğraflarını yükleyip, lüzumlu formları doldurduktan sonrasında T.C. kimlik kartları ve var ise sıhhat durumlarına ilişkin raporları ile beraber kayıtlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek yoklamalarını yaptıracaklardır.
Yoklamalarını askerlik şubesi üstünden yaptıracak yükümlüler, T.C. kimlik kartları, var ise tahsil belgesi, sürücü belgesi, meslek yada sanatlarına ilişkin bonservis, sertifika, kurs belgesi ve sıhhat durumlarına ilişkin raporları yanlarında bulunduracaklardır. Yurt haricinde bulunan yükümlüler yoklamalarını bulundukları yerdeki yurt dışı temsilciliklerimize yada yurt içinde en yakın askerlik şubesine başvurarak yaptıracaklar. 
Lise ve üstü seviyedeki okullardan mezun olan yükümlülerden, erteleme hakkını kullanmak isteyenlerin, 31 Aralık 2021’e kadar dilekçe ve mezuniyet yada ilişik kesme belgeleri ile en yakın askerlik şubesine müracaat etmeleri yada e-Devlet üstünden başvurmaları gerekmektedir.
Yoklama kaçağı nedir, cezası ne kadar? MSB yoklama başvurusu iyi mi yapılır? Askerlik kaçağı ile ilgili bilgiler..

Son Dakika Haberler