Damar sağlığı dikkatsizlik edilmemeli – Sıhhat Haberleri

18.09.2022 20:58 Haber Deposu: DHA Damar sağlığının mühim bulunduğunu vurgulayan  Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökçe Şirin, “Vücudumuzda 5 değişik şekilde bulunan damarları; atardamarlar, atardamarcıklar, kılcal damarlar, toplardamarcıklar ve toplardamarlar olarak sıralayabiliriz. Tüm bu kan damarlarının toplamı ortalama 40 bin kilometredir. Damar sağlığı dikkatsizlik edilmemeli” açıklamasında bulunmuş oldu.
“DAMARLAR, KALBİN SAĞLIKLI OLABİLMESİNİN EN TEMEL NOKTASIDIR”
Bir vücudun yaşaması için başlıca yaşamsal organlardan birinin kalp bulunduğunu belirten Prof. Dr. Şirin, “Damarlarımız, kalbin sıhhatli olabilmesi ve vücudu sıhhatli kılabilmenin en temel noktasıdır. Damarları kanı organlara taşıyan, tüm vücutta kan dolaşımını elde eden ve bir ağ şeklinde vücudu saran kanallara benzetebiliriz. Kalp ve damar hastalıkları faktöre bağlı olarak maalesef çağımızın kronik hastalıklarının başlangıcında geliyor. Bugün için kalp ve damar hastalıkları riskini artırdığı malum ve dünya genelinde bilimsel olarak kanıtlanmış risk faktörleri var. Sigara içmemenin, sıhhatli beslenmenin, aşırı kilodan kaçınmanın, günde minimum otuz dakika ve haftada beş gün tertipli egzersiz yapmanın, düzgüsel şeker metabolizmasının ve stresten uzak durmanın kalp ve damar sağlığını korumak açısından önemini artık çoğumuz biliyoruz” dedi. “SAĞLIKLI BESLENME ALIŞKANLIKLARINDAN VAZGEÇME DAMAR TIKANIKLARINA NEDEN OLABİLİR”
Vücutta bulunan damarların görevi, vücudun gereksinim duyan oksijeni ilgili organlara taşımak ve kullanılmış ürünleri yine atılım – temizleme organlarına ulaştırmaktır diyen Prof. Dr. Şirin, “Vücutta bu görevi yapmak amacıyla farklılaşmış damarlar bulunmaktadır. Temiz kan taşıyan sistemlere “arter” ve kirli kan taşıyan sistemlere ise “ven” adı veriyoruz. Gene vücutta, müdafa hücrelerinin taşınmasında kullanılan “lenf” adında olan damar yapıları da bulunmaktadır” dedi. Sağlıksız yaşam tarzının damar fonksiyonlarının bozulmasına niçin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Şirin, şunları söylemiş oldu: “Sıhhatli beslenme alışkanlıklarından vazgeçme, kafi egzersiz yapılmaması, sigara ve alkol kullanımı şeklinde nedenlerle vakit içinde damar fonksiyonunun bozulmaya adım atar. Bu bozulma ile beraber damar iç yüzeyinde lipit ve benzeri maddelerin birikimine bağlı olarak plak oluşumu adım atar ve bu oluşum da damar duvarının kalınlaşmasına, kan akımının geçişini engellemiş olan daralma ve tıkanıklara niçin olmaktadır.” En yaygın görülen damar hastalıkları periferik damar hastalıkları bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Şirin, şunları söylemiş oldu: “Kalbi besleyen damarlar dışındaki damarların daralmasıyla ortaya çıkan Periferik (çevresel damar hastalıkları), nüzul şeklinde oldukca ciddi neticeleri olan hastalıklara yol açabiliyor. Kendini en oldukca damar tıkanıklığı ile belli eden hastalıklarda da hep olduğu şeklinde erken tanı oldukca önemlidir. Periferik damar hastalıkları, periferik arterde gerçekleşen damar hastalıklarını belirtmektedir. Periferik damar hastalıkları süreç olarak oldukça yavaş ilerleyen bir seyre haizdir. Hastalığın yaşandığı noktanın ve yaşanmış olan daralmanın şiddetine gore, değişik komplikasyonların oluşmasına sebep olur. Bu hastalıkta oldukca sayıda damar etkilenebilir. Genel anlamda ilerleyen yaşla beraber görülmeye adım atar, dolayısıyla yaşı ilerlemiş kişilerin risk grubunda olduğu bilinmektedir ve buna gore çeşitli taramalar yapılması önerilir. Hastalık, ilerleyen yaşla beraber çeşitli semptomlarla kendini izah edebilir. Mesela bacak damar hastalığında yürümede güçlük, uyluk, baldır ve kalça bölgesinde ağrılarla niçin olmaktadır. Bununla birlikte ayaklarda soğukluk olmasına niçin olur ve ileri seviyelerde kangren şeklinde ciddi problemlerin çoğu zaman parmak uçlarından itibaren başlamasına davetiye çıkarır.”
PERİFERİK DAMAR HASTALIKLARININ TEDAVİSİ
Periferik damar hastalıklarının tedavisinde; ilaç tedavisi, risk faktörlerinin azaltılması, egzersiz, endovasküler ve cerrahi tedavi şeklinde seçeneklerin bulunduğunu belirten Prof. Dr. Şirin, “Tıbbi tedavi ortaya çıkan semptomları, hastanın yaşam standardını düşüren komplikasyonları iyileştirmeye yöneliktir. Bunun için çeşitli egzersiz emekleri ve medikal ilaç uygulamaları kullanılmaktadır. Egzersiz ve medikal uygulamalar başlangıç seviyesindeki hastalığın ilerlemesini yavaşlatmakta, ihtimaller içinde komplikasyonları önlemekte ve hastalığın denetim altında tutulmasında kafi olmaktadır” diye konuştu. Endovasküler tedavinin, cerrahi operasyonlar öncesi uygulanacak düşük risk teşkil eden ilaçlı balon yada stent şeklinde uygulamaları içerdiğini belirten Prof. Dr. Şirin, “Endovasküler tedavide eleştiri boyuta ulaşmamış hastalarda büyük oranda başarı sağlanmaktadır. Sadece medikal ve endovasküler girişimlerin uygulanamadığı yada başarısız olduğu durumlarda cerrahi girişim yapılması mecburi hale gelmektedir. Periferik arter hastalığının tutulduğu bölgeye gore de yapılacak cerrahi müdahelenin şekli de değişmektedir. Koroner bypass cerrahisi, toplardamar yada atardamar greftleri, karotis endarterektomi şeklinde ameliyatlar ile periferik damar hastalıklarının cerrahi uygulamaları gerçekleştirilmektedir. Tedavi için hastanın durumuna gore en uygun tedavi yöntemi seçilir” dedi.

Son Dakika Haberler