Civan Canova sıhhat durumu iyi mi, hastalığı ne? Civan Canova kimdir, kaç yaşlarında?

Son olarak Üç Kuruş dizisinde Oktay Çaka rolünü yapan seyirci karşısına çıkan Civan Canova’nın yaşamı yaşamış olduğu sıhhat sorunlarının peşinden merak edildi. Civan Canova, toplumsal medya hesabından paylaşmış olduğu videoda 15 gündür hastanede yattığını söylemiş oldu. Oyuncu Civan Canova, Hastane odasından yayınladığı bir video mesajla hayranlarını üzdü.
CİVAN CANOVA SAĞLIK DURUMU NASIL, HASTALIĞI NE?
Hastalığı hakkında data veren Canova kolunda hissettiği ağrı sebebiyle hastaneye gittiğini ve akciğerinde belirsiz bir kitle çıktığını söylemiş oldu. Canova sevenlerini üzen video şunları söylemiş oldu;
“Size vereceğim haber güzel değil fakat vermek zorunda hissediyorum kendimi. Her şey 2014 senesinde Gümüşlük sahilinde dolaşırken başladı. Sol bileğimden ameliyatlıydım, kemik ölümü vardı bileğimde onu çıkardılar. Kafeye doğru giderken kapkara bir köpeğin üstüne bastım. Hayvan da gayrı istemli sıçradı doğal olarak, beni yere attı. Sağ kolumun üstüne düştüm. Kemik ölümü, tendon kopması, adele erimesi meydana geldi. MR çekildi ve tabip ‘Protez taktırman gerek’ dedi. Onu da ben istemedim, dikkatsizlik ettim. 2.5, 3 ay ilkin feci ağrılarım başladı. Gece uyutmayacak kadar. Hastaneye geldim ve MR çektirdim. Koluma protez takılması icap ettiğini söylediler. Fakat o şimdi 2. planda kaldı. Bundan dolayı Akciğer filmi çekerken, belirsiz bir kitle olduğu tespit edildi. 15 gündür hastanedeyim. Akrabalarım yanımda. Birkaç gün sonrasında taburcu edecekler.” CİVAN CANOVA KİMDİR?
Tiyatro, beyaz perde ve dizi oyuncusu, oyun yazarı, senarist ve tiyatro yönetmeni olan Civan Canova 28 Haziran 1955’te Ankara’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonrasında yatılı olarak TED Ankara Koleji’nde okudu. Üvey babası Kartal Tibet onu film setleri ile tanıştırdı. 1974 yılının yazları Yılmaz Cenup’in Dost filmimizde oyunculuğa başladı. Öğrenciliği esnasında Şerif Gören’in yönettiği Dere (1977) adlı filmimizde rol aldı. Konservatuvardan 1979 senesinde mezun oldu ve Devlet Tiyatroları ekibine girerek İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda çalışmaya başladı, birçok oyunda vazife aldı.
Yazarlığa ilk kez, 1989 senesinde Kör Buluşma isminde bir film senaristliği yazarak başladı. Bu senaryo Kültür Bakanlığının açmış olduğu senaryo yazma yarışmasında ilk ona girdi. 1994’te ilk oyunu Kıyamet Sularında’yı yazdı. Kızıl Ötesi Aydınlık adlı oyunun sonrasında yazdığı üçüncü oyunu Sokağa Çıkma Yasağı’nda (1997) bir sayım günü sokağa çıkamayan otel müşterilerinin geçirdikleri bir günü ironik bir üslupla söyledi. Bu oyun ile Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştır. 1998’de sanatçı Açelya Akkoyun ile evliliğe ilk adımını attı, çift 2004 senesinde boşandı.
Canova, 1996 senesinde Bizim Aile dizisinin senaristliğini yazmış ve dizide Ataç karakterini canlandırmıştır. Çiçek Taksi dizisinde Artist Celal, Paramparça dizisinde Rahmi Gürpınar rollerini canlandırdı. 2006 senesinde, Eve Dönüş filmindeki işkenceci polis görevi ile 43. Altın Portakal Film Festivali’nde Altın Portakal En İyi Destek Adam Oyuncu Ödülü’nü kazanmıştır ve 12. Sadri Alışık Beyaz perde ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri’nde En İyi Destek Adam Oyuncu Ödülü’nü “Sis ve Gece” filmindeki Cuma rolünü canlandıran İlyas Salman ile paylaştı.
İstanbul Devlet Tiyatroları’nda oyunculuğa devam eden Canova, Bir Casusa Ağıt oyunundaki görevi ile 2. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Senenin En Başarı göstermiş Adam Oyuncusu ödülüne (1998), Kaktüs Çiçeği oyunundaki görevi ile 5. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Senenin En Başarı göstermiş Müzikal ya da Güldürü Adam Oyuncusu Ödülü’ne aday oldu. 2011 senesinde Ölüleri Gömün oyunundaki görevi ile Afife Tiyatro Ödülleri Senenin En Başarı göstermiş Adam Oyuncusu Ödülü’nü kazanmıştır.
Fotoğraf sanatı ile de uğraşan Canova, 2016’da Teşvikiye Erinç Sanat Galerisi’nde, 2017 senesinde İstanbul Beyoğlu’ndaki Bitiyatro’da fotoğraf sergisi açtı. Canova son olarak Üç Kuruş dizisinde Oktay Çaka görevi ile ekranlara gelmişti.
Zeytin Ağacı dizisi mevzusu ve oyuncuları: Zeytin Ağacı nerede çekildi, uyarlama mı?

Son Dakika Haberler